app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Serwis AGD | 5 min

Pralka LG – kody błędów (znaczenie i diagnoza)

Opublikowano

Pralki automatyczne zrewolucjonizowały sposób prania i znacznie ułatwiły wykonywanie codziennych obowiązków. Obecnie na rynku urządzeń AGD pojawiają się innowacyjne modele z panelami elektronicznymi i coraz większą ilością specjalistycznych programów i funkcji. Jednocześnie jednak oznacza to, że w przypadku potencjalnej awarii może uszkodzeniu ulec więcej elementów, o czym informują wyświetlane na sprzętach komunikaty. Tak jest również w przypadku często wybieranego urządzenia, jakim jest pralka LG. Kody błędów na wyświetlaczu mogą sygnalizować zarówno poważne usterki, jak i niewielkie problemy, z którymi można poradzić sobie bez pomocy serwisantów. Sprawdź, co oznaczają najczęściej wyświetlane kody błędów w pralkach LG.

 

Pralka LG – kody błędów i ich specyfika

 

Jednym z najczęściej wybieranych sprzętów gospodarstwa domowego jest obecnie pralka LG. Kody błędów w przypadku tego urządzenia jasno sygnalizują możliwe nieprawidłowości w pracy urządzenia, dzięki czemu w prosty sposób można zidentyfikować usterkę i w zależności od jej rodzaju podjąć właściwe działanie.

Pralki LG charakteryzują się stosunkowo niską awaryjnością i są proste w obsłudze. Dzięki wyposażeniu nowszych modeli w elektroniczne wyświetlacze, kody błędów pojawiają się niemal od razu po zaistnieniu problemu. Możliwe jest więc natychmiastowe zareagowanie bez ryzyka powstania kolejnych uszkodzeń.

W zależności od modelu w pralkach LG kody błędów mogą być oznaczone za pomocą liter lub liter wraz z cyframi. W większości instrukcji obsługi zawarte są wyjaśnienia poszczególnych symboli. Jeżeli jednak akurat te, które wyświetliły się na pralce, nie występują w instrukcji lub nie mamy dostępu do takiego dokumentu, wyjaśnienia najczęstszych usterek przedstawiamy poniżej.

 

Pralka LG błąd UE – co oznacza?

 

Można wyróżnić kilka najczęściej pojawiających się symboli na wyświetlaczach takich urządzeń jak pralka LG. Błąd UE to jeden z nich. Wyświetlenie się takiego komunikatu oznacza błąd wyważenia. Z reguły przyczyną pojawienia się tego kodu jest zbyt mała ilość prania umieszczonego w bębnie, przez co zakłócone zostaje sterowanie silnika pralki.

W sytuacji, gdy pod koniec prania lub po jego ukończeniu w pralce LG błąd UE nadal się wyświetla, oznacza to, że znajdujące się w bębnie ubrania są zbyt mokre, co generuje ich wyższą wagę. Aby pozbyć się komunikatu z wyświetlacza pralki, warto dodać kilka rzeczy do bębna przed rozpoczęciem prania, lub rozłożyć umieszczoną w bębnie odzież równomiernie.   

 

Pralka LG błąd OE – co oznacza?

 

W przypadku sprzętu, jakim jest pralka LG, błąd OE wymaga szczególnej uwagi. Symbol ten sygnalizuje stan, w którym pralka nie odprowadza wody. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka. Niekiedy powodem jest zatkany lub zagięty wąż odpływowy, co zawsze w przypadku wyświetlenia w pralce LG błędu OE należy sprawdzić. Jeżeli jednak taką przyczynę wykluczymy, możliwe, że doszło do awarii pompy odpływowej lub zatkany jest filtr odpływowy.

Przyczyną błędu OE w pralce LG może być również usterka czujnika odpowiedzialnego za załączanie się pompy lub wyciek. Jeżeli pomimo sprawdzenia wskazanych elementów problem nie ustępuje, konieczne jest wezwanie specjalistycznej pomocy serwisowej. Serwisantów specjalizujących się w naprawie i przeglądach pralek znajdziesz w serwisie Naprawa.pl.   

 

Pralka LG błąd CL – co oznacza?

 

Niektóre z symboli pojawiających się na wyświetlaczach urządzeń AGD nie oznaczają usterek, a jedynie aktywne funkcje. Tak jest również w przypadku pralki LG. Błąd CL nie stanowi żadnego powodu do niepokoju, choć w tym przypadku nie można uruchomić żadnej z funkcji pralki, takiej jak np. wybór programu czy zmiana temperatury.

W pralce LG błąd CL, a w zasadzie komunikat oznacza, że włączona jest blokada rodzicielska. Aby ją usunąć, najczęściej trzeba jednocześnie użyć konkretnej kombinacji przycisków lub funkcji. Dokładne określenie sposobu odblokowania pralki różni się w zależności od konkretnego modelu. Informację tego typu można znaleźć w instrukcji obsługi sprzętu.

 

Pralka LG błąd LE – co oznacza?

 

W urządzeniu takim jak pralka LG błąd LE również pojawia się stosunkowo często i oznacza przeciążenie lub zablokowanie silnika. Tego typu sytuacja bywa również w niektórych modelach sygnalizowana oznaczeniem CE. Z reguły w pralce LG błąd LE pojawia się w sytuacji, gdy w bębnie pralki umieścimy zbyt dużo prania. Aby usunąć komunikat, warto wyjąć część rzeczy.

Niekiedy może zdarzyć się, że w wyniku przeciążenia silnik nie podejmie pracy na nowo np. w celu wykonania kolejnego prania. Warto wówczas odczekać około pół godziny, aby urządzenie schłodziło się.

 

Pralka LG kod błedu

 

Pralka LG – kody błędów, które często wyświetlają się na urządzeniach

 

Na wyświetlaczu pralek LG pojawiają się również inne kody błędów. Należą do nich głównie takie jak:
 

 • pralka LG błąd IE – problem z dopływem wody. Może to być spowodowane zbyt niskim ciśnieniem wody, wskutek czego urządzenie nie rozpoczyna prania. Warto sprawdzić główny zawór,
 • pralka LG błąd 1E – problem z czujnikiem poziomu wody. Warto wyłączyć urządzenie, odczekać chwilę, po czym na nowo włączyć pralkę i wybrać pożądany program,
 • pralka LG błąd TCL – usterka czujnika temperatury wody. Przyczyną może być zarówno awaria samego czujnika, jak i przewodów, które łączą ten element z płytą główną,  
 • pralka LG błąd dE – problem z drzwiami pralki. Mogą być niedomknięte, lub doszło do uszkodzenia blokady,
 • pralka LG błąd dE1 – problem z drzwiami pralki. Mogą być niedomknięte, lub doszło do uszkodzenia blokady,
 • pralka LG błąd dE2 - problem z drzwiami pralki. Mogą być niedomknięte, lub doszło do uszkodzenia blokady,
 • pralka LG błąd 03 – problem z drenowaniem wody. Najczęściej przyczyną jest zatkanie pompy odprowadzającej wodę lub jej uszkodzenie,
 • pralka LG błąd ECL – problem z zamkiem drzwi pralki. Przyczyną może być zarówno uszkodzenie zamka, jak i usterka połączenia elektrycznego lub uszkodzenie płyty głównej,
 • pralka LG błąd FE – problem z napełnianiem bębna wodą. Przyczyn może być wiele, m.in. zatkany filtr wejściowy, uszkodzenie zaworu wlotowego wody czy usterka czujnika poziomu wody,
 • pralka LG błąd PE – błąd hydrostatu lub presostatu,
 • pralka LG błąd CD – występuje w pralko-suszarkach LG i oznacza zakończenie cyklu suszenia. Oznaczenie to nie jest więc typowym błędem, a jedynie powiadomieniem.
   

Pralka LG i kody błędów – co robić?
 

W sytuacji, gdy na wyświetlaczu pralki LG pojawią się kody błędów informujące o potencjalnej awarii, próby samodzielnej naprawy urządzenia często prowadzą do pogorszenia stanu urządzenia i narażenia się na znaczne koszty.  

Dlatego w przypadku sprawdzenia drożności zaworów i filtrów oraz ciągłego pojawiania się błędu lub problemów z działaniem pralki, warto wezwać wykwalifikowanych i doświadczonych serwisantów. Naszych fachowców, którzy obsługują całą Polskę znajdziesz w usłudze serwis pieców gazowych, w serwisie Naprawa.pl. To możliwość umówienia spotkania najszybciej, jak to możliwe oraz uzyskania fachowej pomocy. Serwisanci z Naprawa.pl sprawdzą też dokładnie inne elementy pralki i udzielą cennych rad co do zminimalizowania ryzyka pojawienia się awarii i usterek w przyszłości.  

 

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę