app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Elektryka | 5 min

Jak zrobić uziemienie gniazdek w starej instalacji?

Opublikowano

Gniazdka elektryczne w starej instalacji to częsty problem, gdy remontujemy np. mieszkanie w starym budownictwie. Instalacja elektryczna starego typu nie była projektowana z myślą o uziemieniu, co stwarza poważne ryzyko dla dzisiejszych użytkowników i urządzeń, z których korzystają.

Jak zrobić uziemienie w starej instalacji? Co zyskujemy dzięki uziemieniu?

Bez dwóch zdań - warto mieć uziemienie. Uziemienie gniazdka zapewnia bezpieczeństwo nam i urządzeniom elektrycznym, z których korzystamy na co dzień w naszym domu. W tym artykule omówimy, jak prawidłowo wykonać uziemienie gniazdek w starej instalacji.

Ze względu na skomplikowany charakter tej pracy i podwyższone ryzyko jednak lepiej powierzyć tę pracę profesjonalnemu elektrykowi Ale od początku.

 

Dlaczego wykonanie uziemienia jest ważne? Czy warto zrobić uziemienie w starym domu?

Uziemienie to proces polegający na zapewnieniu bezpiecznego odprowadzenia nadmiarowego prądu do ziemi w celu uniknięcia porażenia prądem. Gniazdka elektryczne w starej instalacji często nie mają odpowiedniej ochrony przed przepięciami i przeciążeniami, co naraża urządzenia i użytkowników na ryzyko utraty mienia i zdrowia. Dlatego: tak, warto zrobić uziemienie w starej instalacji!

 

Test starej instalacji elektrycznej

Przed podjęciem działań związanych z uziemieniem gniazdek w starej instalacji, przeprowadźmy dokładną diagnozę. Sprawdźmy, czy gniazdko posiada przewód uziemiający w instalacji elektrycznej, czy jest w ogóle przystosowane do uziemienia. W wielu przypadkach instalacja elektryczna starego typu nie ma odpowiednich przewodów i punktów uziemienia.

Skoncentrujmy się na identyfikacji przewodów, które można wykorzystać do uziemienia. Najlepiej gdy instalacja przewodu uziemiającego posiada przewody miedziane - są one najlepszym materiałem do uziemienia.

 

Kiedy powinniśmy skonsultować się z elektrykiem?

Nawet jeśli czujemy się na siłach wykonać samodzielnie montaż uziemienia, warto zasięgnąć porady fachowca, który mając odpowiedni sprzęt dokona pełnej diagnostyki i oceni zaproponowany przez nas schemat uziemienia domu. Doradzi jak zrobić uziemienie gniazdka pralki, podpowie jak podłączyć uziemienie w lampie?

Jeśli chcemy samodzielnie zabrać się za wykonanie uziemienia, ze względów finansowych (by zaoszczędzić pieniądze), to niekoniecznie może to być słuszna decyzja. Prace związane z elektryką są skomplikowane i nieodpowiednio wykonane uziemienie może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Bezwzględnie należy wezwać elektryka, jeśli:

 

1. Brakuje odpowiednich przewodów

Do puszki elektrycznej doprowadzony jest 3-żyłowy przewód zasilający - stąd nazwa: gniazdka trójprzewodowe - a w nim: przewód fazowy - kolor brązowy, czarny lub szary, przewód neutralny - kolor niebieski i przewód ochronny (czyli kolor kabla uziemienia) - kolor żółto-zielony. Jak rozpoznamy gniazdko z uziemieniem? Właśnie po tym żółto-zielonym kablu. Jest on charakterystyczny, więc znalezienie przewodu uziemiającego nie powinno nastręczyć nam trudności.

Jeśli nasza instalacja nie posiada odpowiednich przewodów do uziemienia, podłączenie przewodu uziemiającego, dodanie przewodu uziemiającego lub wymiana przewodu uziemiającego (np. uszkodzonego) mogą się wydawać skomplikowane, a na pewno będą wymagać zaawansowanych umiejętności elektrycznych. Ze względów bezpieczeństwa polecamy skorzystać z usług profesjonalistów.

 

2. Nie mamy odpowiednich narzędzi i materiałów by zrobić uziemienie w starej instalacji elektrycznej

Instalacja pętli uziemienia w starej instalacji elektrycznej to nie jest prosta sprawa. Montaż uziemienia wymaga nie tylko wiedzy i umiejętności, wymaga również specjalistycznych narzędzi i materiałów (o których laik może nie mieć w ogóle pojęcia). Przyda się nam: miernik uziemienia, metrówka, ołówek monterski, taśma izolacyjna, śrubokręty, zestawy wkrętaków, obcinaki do kabli, a czasem laser krzyżowy ze statywem, czy wiertarka udarowa. W przypadku braku odpowiednich narzędzi, dużo wygodniej jest powierzyć pracę profesjonaliście. Mamy wtedy pewność, że całość prac związancych z zostanie wykonana fachowo.

 

3. Inne problemy z instalacją

W przypadku starej instalacji możemy spodziewać się najróżniejszych problemów, takich jak np. całkowity brak uziemienia lub wątpliwa jakość uziemienia, korozja przewodów, czy nieprawidłowe połączenia. Elektryk będzie w stanie zidentyfikować i naprawić te problemy wraz z profesjonalnym wykonaniem uziemienia.

 

Jak wykonać uziemienie instalacji elektrycznej? Kiedy możemy samodzielnie zrobić uziemienie domu?

Przeprowadziliśmy diagnozę i stwierdziliśmy, że nasza instalacja jest odpowiednio przystosowana. Możemy więc podjąć próbę samodzielnego wykonania tej pracy. W kilku prostych krokach podpowiemy jak podłączyć uziemienie do starej instalacji. Postępujemy z największą ostrożnością.

Wykonanie uziemienia budynku wymaga zaawansowanych umiejętności, dlatego zanim przystąpimy do czynności dokładnie upewnijmy się, że posiadamy wiedzę i potrzebne narzędzia. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne uziemienie gniazdek w starej instalacji, oto instalacja przewodu uziemiającego krok po kroku.

 

Krok 1: Wyłącz zasilanie

Zanim rozpoczniemy podłączenie uziemienia, wyłączmy zasilanie w całej instalacji. To niezwykle ważny krok, aby uniknąć ryzyka porażenia prądem podczas manipulacji z przewodami.

 

Krok 2: Demontaż starej instalacji elektrycznej

Odkręć obudowę, następnie odkręć wkręty, które mocują je w puszce. Odkręcone gniazdko możesz wyciągnąć. Odłącz przewody elektryczne. Mogą one być zamocowane na dwa sposoby: zaciskowo od tyłu gniazdka albo dwiema śrubkami po jego bokach.

 

Krok 3: Znajdź odpowiednie przewody

Zidentyfikujmy przewody, które możemy wykorzystać przy podłączeniu kabla uziemienia . Dokładnie poznaj jak zbudowane są gniazdka trójprzewodowe i jaki jest kolor kabla uziemienia Przewody miedziane są najlepsze do tego celu, ale upewnijmy się, że są w dobrym stanie. Uszkodzony przewód uziemiający w instalacji elektrycznej należy obowiązkowo wymienić. Pamiętaj, by zabezpieczyć starą instalację!

 

Krok 3: Otwór w ścianie

Jeśli wymieniasz stare elementy na nowe to znaczy, że masz już w ścianach przygotowane na gniazdka otwory (w nich umieszona będzie puszka elektryczna). Jeśli jednak urządzasz nowy dom, musisz najpierw wykuć dziurę w ścianie. Gdy masz już osadzoną puszkę elektryczną , włóż do niej kabel, następnie całość połącz ze sobą kostką.

 

Krok 5: Montaż gniazdka - podłączenie uziemienia

Jeśli już osadziłeś puszkę elektryczną i podłączyłeś do niej kable, możesz przystąpić do montażu gniazdka. Podłącz bolec i żółto-zielony kabel (kabel uziemienia), a przewody – zerowy i napięciowy – zainstaluj do wtyków, następnie załóż specjalną osłonę zabezpieczającą - tu przyda się śrubokręt i miernik uziemienia, którym sprawdzisz czy wszystko działa.

 

Krok 6: Testowanie

Aby upewnić się, że uziemienie ochronne działa prawidłowo włącz ponownie prąd.

 

Podsumowanie

Uziemienie gniazdek w starej instalacji to ważny element zapewnienia bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych. Samodzielna wymiana gniazdek jest możliwa, jednak lepiej - bezpieczniej jest powierzyć tę pracę profesjonalnemu elektrykowi. W przypadku starej instalacji, prace związane z elektryką są bardziej skomplikowane i mogą wymagać zaawansowanych umiejętności. Fachowiec zapewni prawidłowe wykonanie uziemienia, minimalizując ryzyko wystąpienia problemów i zapewniając bezpieczne użytkowanie gniazdek elektrycznych. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie warto ryzykować w przypadku działań związanych z instalacją elektryczną.

Polecamy również inne artykuły o tematyce elektryka

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę