app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Elektryka | 4 min

Problemy z oświetleniem – przyczyny i rozwiązania

Opublikowano

Wiele osób miewa problemy z oświetleniem. Nie jest to często poważna awaria, jednak jej usunięcie wymaga znajomości podstawowych zagadnień elektryki. Często rozwiązanie problemu zawodowemu elektrykowi zajmie kilka minut. Oto najpopularniejsze awarie z jakimi borykają się nasi klienci oraz sposoby na ich rozwiązanie.

 

Wybija bezpiecznik, różnicówka jest ok

 

Krótko mówiąc mamy problem, tylko z jednym rodzajem zabezpieczenia. Bezpiecznik to zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed nadmiernym natężeniem prądu poprzez przerwanie obwodu prądu. Przerwanie obwodu prądu w sytuacji nadmiernego natężenia prądu chroni przed wypadkami oraz dalszymi uszkodzeniami.

Drugim rodzajem zabezpieczenia jest tzw. "różnicówka", czyli elektryczne urządzenie zabezpieczające, służące do ochrony ludzi przed porażeniem prądem przy dotyku bezpośrednim i pośrednim. Dodatkowo zmniejsza skutki uszkodzenia podłączonych do danej instalacji urządzeń oraz ogranicza możliwość wystąpienia pożaru.

W praktyce rozłącza zabezpieczony obwód elektryczny po wykryciu, że suma geometryczna prądów wpływających i wypływających z niego nie jest równa zero. Powstaje wówczas prąd różnicowy lub inaczej upływowy.

Wyłączniki instalacyjne chronią odbiorniki przed skutkami zwarć i przeciążeń natomiast "róznicówka" mierzy sumę geometryczną prądów pobieranych przez odbiornik. Normalna praca - to co wpływa przewodem fazowym do różnicówki , wypływa przewodem neutralny.

 

Powody:

 

- Zbyt duże obciążenie jednego obwodu - przeciążenie instalacji

- Uszkodzony bezpiecznik

 

Jak sprawdzić co jest powodem awarii i jak ją rozwiązać:

 

 

Pierwszy krok: Jeśli bezpiecznik wybija na danym obwodzie podczas używania urządzeń, może to świadczyć o zbyt dużym obciążeniu tego obwodu, charakterystyczne jest wtedy wybijanie po pewnym czasie, należy wtedy wymienić bezpiecznik na taki o większej mocy znamionowej, lub rozdzielić taki obwód na dwa obwody lub więcej.

Drugi krok: Uszkodzony bezpiecznik może wybijać od razu lub po czasie, w obu przypadkach tak jak w pierwszym i drugim kroku na początku zalecał bym wymianę bezpiecznika na mocniejszy.

  

Brak światła w części mieszkania

 

Przyczyny problemów z oświetleniem w domu bywają bardzo różne. Czasem jest to trywialny powód, czyli przepalanie żarówki led niskiej jakości, albo awaria zasilacza led mrugającego po włączeniu. Przyczyny mrugania światła led opiszemy w kolejnym punkcie. Przyjrzyjmy się jednak sytuacji, w której problem jest instalacja, a nie oświetlenie LED.

 

Powody:

 

- Brak 1 fazy, lub 2 faz

- Przerwany obwód elektryczny

 

Jak sprawdzić co jest powodem awarii i jak ją rozwiązać:

 

Pierwszy krok: Brak fazy charakteryzuje się tym, że prąd nie dociera do różnych pomieszczeń w domu, sprawdzić można to za pomocą probówki na głównym bezpieczniku w rozdzielnicy, jeśli, próbówka pokazuje zasilanie na wejściu, a brak na wyjściu bezpiecznika, wtedy jest bezpiecznik do wymiany, jeśli pokazuje brak napięcia po obu stronach problem leży w skrzynce zewnętrznej, tam też należy sprawdzić to w ten sam sposób, jeśli faza nie dochodzi do skrzynki zewnętrznej problem leży po stronie dostawcy prądu.

Drugi krok: Przerwany obwód charakteryzuje się brakiem prądu w jednym obwodzie, należy sprawdzić bezpiecznik i każdy punkt obwodu szukając ewentualnego uszkodzenia, w najgorszym razie pozostaje nam wymiana całego obwodu.

 

Światło mruga / migotanie żarówek led

 

To moje ulubione zagadnienie, ponieważ często otrzymujemy pytanie dotyczące LEDów:

 

Czy migotanie świateł stanowi zagrożenie pożarowe?

 

Żarówka lub lampa LED nadal świeci po wyłączeniu zasilania?

 

Jaka jest przyczyna migotania oświetlenia LED?

 

Jak wygląda migotanie żarówek led?

 

Dlaczego żarówka LED miga po zgaszeniu?

 

Dlaczego żarówka Led miga?

 

Skąd się bierze migotanie lamp LED?

 

Jak uniknąć efektu migotania oświetlenia LED?

 

Jak rozwiązać problem migających żarówek LED?

 

Jak naprawić migoczącą żarówkę LED?

 

Żarówka LED świeci po wyłączeniu – czy to normalne?

 

Potrzebujesz odpowiedniego oświetlenia LED? Czy napewno je wybierać skoro tyle z nim problemów?

 

 

Powody:

 

- Luźno podłączony lub upalony przewód N w obwodzie oświetlenia

- Luźno podłączony lub upalony przewód L w obwodzie oświetlenia

- Awaria oświetlenia

- Awaria dostawcy prądu lub głównego przewodu zasilającego (wtedy światło mruga w całym budynku)

 

Jak sprawdzić co jest powodem awarii i jak ją rozwiązać:

 

Pierwszy krok: sprawdzić przewody od strony oświetlenia i włącznika zarówno żyłę L i N, jeśli są luźno dokręcić je, jeśli są upalone odciąć upalony kawałek i podłączyć, jeśli upalony jest również włącznik lub kostka oświetlenia, wymienić je.

Drugi krok: Jeśli żyły są ok, wymienić żarówkę lub oświetlenie.

Trzeci krok: Jeśli problem występuje w całym budynku, wykonać pomiary rezystancji i napięcia przewodu zasilającego budynek, jeśli jest ok, zgłosić sprawę do dostawcy prądu.

Druga drupa powodów:

 

- Awaria zasilacza

- Awaria włącznika

- Awaria przewodu między włącznikiem a zasilaczem

- Awaria przewodu między zasilaczem a oświetleniem

- Awaria oświetlenia

 

Jak sprawdzić co jest powodem awarii i jak ją rozwiązać:

 

Pierwszy krok: sprawdzić zasilacz, najczęstszym powodem jest awaria zasilacza, odłączyć i podłączyć inny zasilacz, sprawdzić czy działa.

Drugi krok: Jeśli zasilacz jest ok, sprawdzić włącznik, można go odłączyć zewrzeć ze sobą zasilanie z rozdzielni z zasilaniem oświetlenia (robiąc to przy wyłączonym bezpieczniku), włączyć prąd, jeśli oświetlenie zadziała, wymienić włącznik.

Trzeci krok: jeśli dwa pierwsze kroki nie przyniosły rozwiązania, trzeba sprawdzić ciągłość przewodów, zaczynając od przewodu między włącznikiem a zasilaczem, później sprawdzić przewód między zasilaczem a oświetleniem, jeśli zasilane jest kilka halogenów a całe oświetlenie nie działa, wystarczy sprawdzić pierwszy przewód od zasilacza do pierwszego punktu, reszty nie trzeba jeśli ten jest ok.

Czwarty krok: rzadko się zdarza gdy mamy kilka halogenów w szeregu by przestały działać wszystkie na raz nie znajdując rozwiązania w pierwszych trzech krokach, awaria oświetlenia tyczy się bardziej do pojedynczych punktów, lecz gdy nie świeci jeden halogen może być to też awaria przewodu między halogenami.

 

Potrzebujesz elektryka zamów tutaj. Wykonamy dla Ciebie usługę naprawy instalacji elektrycznej, zamówimy części i sprawimy, że Twoja instalacja będzie jak nowa! 

 

Potrzebujesz elektryka, hydraulika lub serwisanta do kotła. Możesz na nas liczyć!

 

Sprawdź również inne artykuły z kategorii elektryka.

 

      

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę