app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Serwis AGD | 4 min

Jak wyczyścić filtr w pralce? Prosty sposób krok po kroku

Opublikowano

Zastanawia cię brzydki zapach z pralki? Koszulka niby czysta, jednak nie pachne świeżością? Spieszymy z pomocą. To znak, że filtr odpływu twojej pralki woła o pomoc. Musisz wyczyścić pralkę! Czytasz to i jesteś w szoku, że pralka ma filtr! Jeśli tak jest, ten artykuł jest dla ciebie.

Filtr w pralce dlaczego ważny? Dlaczego warto go czyścić? I jak sie do tego wszystkiego zabrać?

 

Dlaczego filtr pralki jest taki ważny?

 

Oznaki zatkanego filtra to właśnie wspomniany nieprzyjemny zapach. Jeśli chcesz, by twoje pranie było zawsze świeże, a pralka służyła ci długo - musisz czyścić filtr regularnie! Filtr w pralce pełni bardzo ważną funkcję: odprowadza zanieczyszczenia i chroni pompe odpływu. Gdy nie jest on odpowiednio często myty - twoje pranie... nie pachnie dobrze. Zablokowany filtr pompy może zatamować odpływ wody z pralki i doprowadzić do awarii pralki. Brak odpowiednio częstego czyszczenia filtra może prowadzić nawet do uszkodzenia pralki.

Podsumowując: regularne czyszczenie filtra pralki poprawia funkcjonowanie pralki.

 

Jak często czyścić filtr w pralce?

 

Usuwanie zanieczyszczeń chroni naszą pralkę, dlatego najlepiej przeprowadzać czyszczenie co 2 miesiące.

Jeśli z pralki korzystamy bardzo często (np. robimy pranie codziennie), warto sprawdzać stan filtra nawet co 2-3 tygodnie.

Jeśli pierzesz rzadko, filtr wymaga czyszczenia co 3-6 miesięcy.

 

Gdzie jest filtr w pralce? Jak go znaleźć? 

 

W przypadku pralek popularnych producentów: Whirpool, Bosch, Gorenje, Samsung, Electrolux czy Beko filtr pompy odpływu zazwyczaj umiejscowiony jest za małymi drzwiczkami na dole frontowej części urządzenia. Łatwo go zauważyć, ponieważ w tym miejscu znajduje się charakterystyczna klapka. By dostać się do filtra należy lekko podważyć drzwiczki. W tym celu warto mieć pod ręką np. śrubokręt.

Jeśli nie masz pewności, czy dobrze zlokalizowałeś filtr, sprawdź w instrukcji użytkownika, dołączonej do pralki. Pomocne informacje znajdziesz również na stronie internetowej producenta wpisując w wyszukiwarkę model pralki.

 

Jak wyczyścić filtr pralki? Prosta instrukcja krok po kroku

 

Czyszczenie zatkanego filtra tak naprawdę jest proste i nie wymaga skomplikowanych zabiegów czy umiejetności.

 

Krok 1 - Wyłącz pralkę

 

To bardzo ważne, by przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy konserwacyjnej, upewnijć się, że pralka jest wyłączona i odłączona od źródła zasilania.

 

Krok 2 - Zadbaj o potrzebne do czyszczenia filtra akcesoria

 

Wiesz już, gdzie znajduje się filtr pralki (zazwyczaj filtr umieszczony jest z przodu, na dole pralki). Jeśli czyścisz filtr po raz pierwszy, bądź ostrożny podczas wyjmowania filtra!

 

PAMIĘTAJ: Zanim otworzysz klapkę i odkręcisz zawór filtra przygotuj miskę/płaski pojemnik/gruby ręcznik i postaw go pod klapką z filtrem, by zabezpieczyć się przed ewentualnym wyciekiem resztek wody oraz innych zanieczyszczeń, które mogą wydostać się z filtra.

Przydadzą ci sie również rękawice gumowe, ręcznik papierowy, ściereczki oraz niewielka, poręczna szczoteczka, np. stara szczoteczka do zebów.

Tak przygotowany możesz bezpiecznie podważyć drzwiczki i odkręcić zawór filtra.

 

Krok 3 - Otwórz klapkę, odkręć filtr- wyjmij filtr pralki

 

By otworzyć pokrywę filtra lub panel zabezpieczający zawór, należy delikatnie podważyć klapkę (tu przyda ci się np. śrubokręt). Teraz ostrożnie odkręć pokrywę filtra, wyjmij filtr z otworu i sprawdź jego stan. Jesli masz trudności z przekręceniem korka zabezpieczającego, możesz w tym celu użyć obcęgów, ale rób to z wyczuciem, by nie uszkodzić zaworu.

W niektórych modelach pralek może to wymagać odkręcenia śrubek lub przesunięcia zatrzasków (upewnij się, że wykonujesz te czynności zgodnie z instrukcją obsługi pralki).

 

Krok 4 - Oczyść filtr

 

Zaczynamy od tego, że filtr należy wyjąć. Następnie filtr odpływu trzeba dokładnie wyczyść z zanieczyszczeń. Nagromadzony brud to resztki detergentów, kłaczki i różnego rodzaju paproszki. Tu przydaje się szczoteczka do zębów lub inna miękka szczotka, dzieki której delikatnie usuniesz nagromadzone w filtrze nieczystości. Rób to uważnie. Być może znajdziesz w filtrze również większe elementy, jak koraliki, kamyczki czy monety. Następnie wyszoruj plastikowe elementy filtra pod bieżącą wodą. Jeśli filtr pompy wody jest mocno zabrudzony dobrym pomysłem jest użycie środka czyszczącego lub polanie filtra wrządkiem. Bywa, że filtr pompy pokryty jest grubą warstwą osadu lub kamienia - jeśli nie posiadasz specjalnych środków czyszczenia filtra, możesz użyć do tego kwasek cytrynowy. 

Jeżeli gruntowne oczyszczenie filtra okaże się niemożliwe, trzeba wymienić filtr nowy

 

Krok 5 - Sprawdź uszczelkę

 

Podczas oczyszczania filtra zwróć uwagę na stan uszczelki. Upewnij się, że jest w dobrym stanie. Jeśli uszczelka jest uszkodzona lub sparciała należy ją wymienić.

 

Krok 6 - Umieść filtr w pralce

 

Filtr jest czysty, teraz musisz tylko włożyć filtr z powrotem do pralki. Nastepnie zamocuj pokrywę lub panel.

Czyszczenie zatkanego filtra zakończone! Upewnij się, że wszystko jest dobrze zamocowane. Pamietaj należy włożyć filtr w to samo miejsce. Gdy to sprawdzisz możesz ponownie podłączyć urządzenie do źródła zasilania i uruchomić normalny cykl prania.

W przypadku trudności lub wątpliwości zawsze warto zajrzeć do instrukcji obsługi lub skontaktować się z producentem w celu uzyskania bardziej szczegółowych wskazówek jak przeprowadzać czyszczenie filtra.

Powyższe instrukcje są ogólne. Czyszczenie filtra w pralce może się różnić w zależności od modelu. Dlatego zawsze sprawdzaj instrukcję obsługi, aby uzyskać dokładne informacje jak wyczyścić filtr pralki dla konkretnego modelu.

 

Kiedy wymienić filtr pralki na nowy?

 

Jeśli pomimo użytych detergentów filtr odpływu jest brudny lub zniszczony, czeka cię wymiana filtra, która wcale nie jest skomplikowana. Jeśli potrafisz wyczyścić filtr, poradzisz sobie z jego wymianą. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę to, to by kupić część dedykowaną konkretnie naszej pralce.

Nie kupuj części „uniwersalnych” lub tańszych zamienników - ich jakość jest wątpliwa, a użycie może skutkować (np. uszkodzeniem pompy odpływowej) i koniecznością wezwania fachowca. Jeśli masz kłopot - zamów nasz Serwis AGD

Dlatego najlepiej po prostu regularnie czyścić filtr.

 

Może zainteresuje Cię również porada Diagnoza i naprawa uszkodzeń lodówek: przyczyny, objawy i rozwiązania lub inne porady z kategorii Serwis AGD

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę