app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Serwis AGD | 4 min

Najczęstsze uszkodzenia piekarnika elektrycznego

Opublikowano

Pyszne domowe ciasto, aromatyczna zapiekanka ziemniaczana, a może pieczony dorsz? Wszystko na nic, jeśli masz niedziałający piekarnik, szkoda zepsuć imprezę rodzinną z powodu awarii piekarnika. Uszkodzenia piekarników elektrycznych zdarzają się stosunkowo rzadko. Jednak się zdarzają. Najczęstsze uszkodzenia w przypadku piekarnika elektrycznego to:

  1. uszkodzenie elementu grzewczego,
  2. problemy z termostatem,
  3. uszkodzenie grzałki piekarnika elektrycznego,
  4. problem z panelem sterowania,
  5. problemy z drzwiami,
  6. problemy z temperaturą,
  7. uszkodzenie wentylatora

     

     

1. Uszkodzenie elementu grzewczego - dlaczego mój piekarnik przypala?

Najczęstszą awarią piekarnika jest uszkodzenie elementu grzewczego (czyli popularnej grzałki). Może ona ulec uszkodzeniu lub stopić się, co prowadzi do braku nagrzewania się piekarnika. Więc jeśli zadajesz sobie pytania:

dlaczego piekarnik przypala z jednej strony?

dlaczego piekarnik przypala od spodu?

dlaczego piekarnik przypala od góry?

dlaczego piekarnik nierówno piecze?

Odpowiedzią jest : element grzewczy piekarnika jest uszkodzony.

Czy konieczna jest wymiana grzałki? Tak, w takim przypadku element grzejny piekarnika musimy wymienić.

 

2. Problemy z termostatem - zbyt wysoka temperatura?

Ustawiasz właściwą temperaturę, jednak z piekarnika wyjmujesz zakalec? A może obiecująca pieczeń mimo spieczonej skórki w środku jest surowa? To może być znak, że twój termostat nie działa prawidłowo. Częstą przyczyną usterki piekarnika są problemy z termostatem. To termostat w piekarniku elektrycznym reguluje temperaturę wewnątrz piekarnika. Uszkodzony termostat piekarnika, powoduje nieprawidłowe nagrzewanie się lub niestabilną temperaturę w piekarniku. W praktyce oznacza to, że: piekarnik słabo grzeje, albo się przegrzewa.

Zaniepokoić nas powinien:

  • zbyt długi czas nagrzewania się piekarnika (czas pracy piekarnika, nie proporcjonalny do uzyskanej temperatury)
  • brak reakcji - piekarnik w ogóle nie działa (spalony termostat)
  • piekarnik wyłącza się w trakcie

Uszkodzeń funkcji nagrzewania piekarnika może być wiele, dlatego dokładne zdiagnozowanie usterki najlepiej jednak powierzyć specjaliście.

 

3. Uszkodzona grzałka piekarnika - źle działająca grzałka?

Piekarniki elektryczne zazwyczaj posiadają oddzielne grzałki górne i dolne. Jeśli któraś z nich ulegnie uszkodzeniu, może powodować nierównomierne pieczenie potraw lub całkowity brak nagrzewania się w odpowiedniej części piekarnika. Wtedy właśnie:

  • piekarnik przypala od dołu,
  • piekarnik przypala od góry,
  • piekarnik przypala z jednej strony.

Przyczyną tych problemów jest wadliwa grzałka.

Jak sprawdzić grzałkę?

W tym przypadku należy sprawdzić piekarnik pod kątem zlokalizowania wadliwej grzałki. Znajduje się ona w komorze piekarnika na widocznym miejscu. Prawidłowo działająca grzałka żarzy się na czerwono, nie żadnych pęcherzyków, odkształceń czy widocznych dziur na powierzchni.

 

4. Problemy z panelami sterowania - czy trzeba doczyścić piekarnik?

Uszkodzenia paneli sterowania piekarnikiem takie jak np.: pokrętła, przyciski nie reagują, nie działają wyświetlacze, czy uszkodzenie zegara mogą powodować trudności w ustawianiu żądanej temperatury i czasu pieczenia. Czasem uszkodzenia płyty sterującej piekarnika w ogóle uniemożliwiają korzystanie z urządzenia (trudno ustawić wymaganą temperaturę piekarnika , czy wybrać program).

Dlatego bardzo ważne jest by ostrożnie podchodzić do czyszczenia piekarnika elektrycznego. Nadgorliwość towarzysząca konserwacji kuchenki ( panel dotykowy mokry) może powodować uszkodzenie funkcji sterującej piekarnika.

Powodu awarii piekarnika może być wiele (np. problem z kablem zasilającym, zwarcie na module sterującym, uszkodzony przełącznik funkcji, blokada piekarnika, czy wybijanie bezpieczników)

Dlatego naprawę płyty sterującej piekarnika najlepiej zlecić fachowcowi.

 

5. Problemy z drzwiczkami

Czasem przyczyną usterki piekarnika, wcale nie jest przepalona grzałka piekarnika, spalony termostat czy uszkodzony element grzejny piekarnika. Czasem przyczyna jest banalna - np. problemy z drzwiami piekarnika. Uszkodzone drzwiczek piekarnika ( uszkodzone zawiasy, pęknięcia lub po prostu niedomknięte drzwi), mogą prowadzić do utraty ciepła i nieprawidłowego działania piekarnika. To wyklucza prawidłową pracę piekarnika. Na szczęście tym problemem możemy zająć się sami.

  • uszkodzone zawiasy piekarnika (ich wymiana nie należy do skomplikowanych, ale przyda się pomoc drugiej osoby)
  • problem z uszczelką w drzwiczkach (to uszczelka zapewnia szczelność komory piekarnika. Żeby temperatura wewnątrz piekarnika była odpowiednia, uszczelka musi działać prawidłowo, czyli musi przylegać dokładnie do obudowy)
  • wyrobiona sprężyna w zawiasie (luźno opadające (bez kontroli)drzwiczki)

Dlatego, zanim wezwiemy fachowca należy sprawdzić piekarnik.

 

6. Niespójna temperatura:

Jeśli temperatura w piekarniku elektrycznym jest niestabilna lub niezgodna z ustawioną wartością, może to wskazywać na problemy z termostatem (omówione wyżej), termometrem lub czujnikiem temperatury. Niemożność ustawienia wybranej temperatury piekarnika to spory problem.

Jeśli to wina czujnika temperatury piekarnika (niedopieczony spód potrawy, przypalone potrawy) naszą uwagę powinna zwrócić zimna szyba piekarnika. Jego sprawność określi najlepiej specjalista zaopatrzony w odpowiedni sprzęt (multimer).

 

7. Uszkodzenie wentylatora - nie działa piekarnik

Niektóre piekarniki elektryczne są wyposażone w wentylator, który zapewnia równomierne rozprowadzanie gorącego powietrza. Uszkodzenie wentylatora może prowadzić do nierównomiernego pieczenia potraw. W pierwszej kolejności dokładnie wyczyść wentylator. Najczęściej przyczyną usterki piekarnika są:

  • ubytki w łopatkach wentylatora,
  • wykrzywienie wentylatora
  • obluzowanie wentylatora

Wymiana wentylatora nie jest skomplikowana, jednak jeśli naprawy domowe są ci obce, lepiej wezwać fachowca.



Jeśli zauważysz którekolwiek z tych uszkodzeń, zalecamy skontaktowanie się z odpowiednim serwisem lub specjalistą od naprawy piekarników elektrycznych, ponieważ naprawa wymagać może wiedzy i doświadczenia w dziedzinie elektryki.

 

Zobacz również inne artykuły z kategorii Seriws AGD

A może poczytaj o awarii termostatu w piekarniku

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę