app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Elektryka | 4 min

Migająca żarówka – co oznacza i jak rozwiązać problem?

Opublikowano

Migająca żarówka to dość często występujący problem, którego nie należy lekceważyć. Charakterystyczne migotanie jest bardzo uciążliwe, negatywnie wpływa na nasze samopoczucie i wzrok. Warto podkreślić, że usterka tego typu często sygnalizuje głębsze problemy z instalacją elektryczną. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do poważniejszej awarii stanowiącej zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników.

W naszym artykule omówimy przyczyny migania żarówek. Podpowiemy także, jak można usunąć usterkę i kiedy konieczna jest pomoc profesjonalisty.

 

 

Migająca żarówka LED – częste przyczyny problemu

 

Migające światło w większości przypadków nie jest dużym problemem. Jeśli chodzi o żarówki LED, może się okazać, że ich migotanie jest spowodowane kończącą się żywotnością. Nie wymieniałeś żarówki od lat? W takim przypadku problem możesz zwykle rozwiązać, kupując nową.

Migająca żarówka LED może wskazywać również na to, że używasz żarówki, której moc jest wyższa niż moc oprawy. Przed zainstalowaniem żarówek powinieneś upewnić się, czy oprawy oświetleniowe są w stanie obsłużyć ich moc. Pamiętaj, że żarówka o zbyt wysokiej mocy może doprowadzić do uszkodzeń sprzętu.

 

Przeciążenie sieci elektrycznej a migotanie światła

 

W każdym nowoczesnym gospodarstwie domowym znajduje się mnóstwo urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej. W efekcie dochodzi czasami do jej przeciążenia, co może powodować migotanie. Jeśli migająca żarówka sygnalizuje przeciążenie sieci, problem da się usunąć samodzielnie. Wystarczy, że odłączysz urządzenia zużywające najwięcej energii elektrycznej, aby zmniejszyć skoki napięcia.

 

​​​​​​​Słabe złącze na zasilaniu

 

Migająca żarówka w żyrandolu może wskazywać również na słabe złącze na zasilaniu. W punkcie słabego styku wydziela się ciepło, co może spowodować opalenie instalacji. Należy sprawdzić podłączenie przewodu zerowego. W przypadku nieprawidłowego podłączenia dochodzi do przegrzania, którego wynikiem będzie migająca żarówka.

Jeśli masz dwa obwody główne (tzw. siła i oświetlenie), powinieneś sprawdzić przewody w puszce łączeniowej (jest zlokalizowana za skrzynią z bezpiecznikami). Przyjrzyj się podłączeniu, sprawdź, czy jest ono stabilne i czy nie ma śladów przegrzania.

 

​​​​​​​Migająca żarówka w lampie – przyczyną może być nieprawidłowo wykonana instalacja

 

Może się zdarzyć, że migotanie żarówki będzie się powtarzać. Jeśli, sprawdzając stan instalacji elektrycznej, nie znalazłeś przyczyny, przez którą żarówka miga, może się okazać, że za problem jest odpowiedzialna wadliwa instalacja. Z pewnością warto zapytać mieszkańców sąsiednich mieszkań, czy problem występuje również u nich – odpowiedź twierdząca może wskazywać na nieprawidłowo poprowadzone połączenia instalacyjne (są za krótkie albo za długie) lub za małe przekroje przewodów.

Migająca żarówka LED to problem, który może być również wywołany przez przebicie. Przy migotaniu źródła światła warto sprawdzić, czy nie ma przebicia na przewodach instalacji – świadczy o tym uszkodzona izolacja. W razie potrzeby niezbędna będzie wymiana przewodów.

Warto również zmierzyć stabilność napięcia na zasilaniu – możesz użyć miernika napięcia. Jeśli okaże się, że napięcie jest faktycznie niestabilne, powinieneś zgłosić usterkę dostawcy energii, który jest zobowiązany rozwiązać ten problem.

 

​​​​​​​Migająca żarówka w lampie – sprawdź bezpieczniki

 

Masz już pewność, że nie doszło do awarii instalacji? A mimo to żarówka w żyrandolu nadal miga? W takim razie kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie bezpieczników. Jeśli zostały zamontowane bezpieczniki o nieodpowiednich parametrach technicznym, mogą się one przepalać. W efekcie może dojść do tego, że główki bezpieczników pękną, przez co nie będą one dostarczać odpowiedniego docisku.

Jak ocenić, czy to nie bezpieczniki powodują problem z migotaniem światła? Sprawdź, czy nie są one nadmiernie ciepłe. Jeżeli tak, musisz liczyć się z tym, że będą powodować zakłócenia w pracy całej instalacji elektrycznej w Twoim domu. Bezpieczniki o niewłaściwych parametrach należy wymienić — najlepiej zlecić to elektrykowi.

 

​​​​​​​Migająca żarówka po wyłączeniu

 

Już wiesz, co może powodować miganie po włączeniu światła. Zdarza się jednak, że problemem jest migająca żarówka po wyłączeniu. Najczęściej za miganie odpowiadają w tym przypadku niewielkie problemy z działaniem skrzynki bezpiecznikowej lub instalacji. Zwykle nie jest to wynik żadnej poważnej usterki. Możesz spróbować samodzielnie zdiagnozować problem, szukając nadmiernie ciepłych miejsc na przewodach lub przy bezpiecznikach.

 

​​​​​​​Migająca żarówka – podsumowanie

 

Miganie żarówki może wskazywać zarówno na drobną usterkę, jak i być symptomem poważniejszych problemów z instalacją elektryczną w Twoim domu. Na pewno nie należy lekceważyć tego problemu, ponieważ prawidłowe działanie instalacji elektrycznej ma ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa i komfortu w domowym zaciszu.

Możesz podjąć próbę samodzielnej diagnozy usterki. Jeśli jednak brak Ci doświadczenia na tym obszarze, zwróć się po pomoc do specjalisty. Doświadczony elektryk na pewno będzie w stanie określić przyczynę problemu i pomoże go rozwiązać. Zapraszamy do skorzystania z pomocy serwisantów współpracujących z firmą Naprawa.pl.

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę