app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Hydraulika | 4 min

Kaloryfer nie grzeje, a nie jest zapowietrzony - co robić?

Opublikowano

Sezon grzewczy w pełni, a Twój grzejnik jest zimny? Gdy w pomieszczeniu dochodzi do nagłego oziębienia, pomimo odpowietrzenia kaloryfera, to znak, że coś może być nie tak. Zapowietrzony system to najczęstszy problem. W tym artykule zajmiemy się innymi przyczynami, które w niektórych przypadkach będą wymagać pomocy specjalisty. Kiedy wezwać fachowca z Naprawa.pl? Poniżej więcej szczegółów.

 

Kaloryfer nie grzeje, a nie jest zapowietrzony - dlaczego?

 

Wykonałeś sezonowe odpowietrzanie grzejnika, a mimo to żebra grzewcze są dalej zimne? Okazuje się, że charakterystyczne “żeberka”, mogą być chłodne z kilku różnych powodów i nie chodzi tu o zapowietrzony kaloryfer. Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

 

  • zablokowany zawór termostatyczny — zawór może być zablokowany; uniemożliwiając prawidłowy przepływ ciepłej wody do kaloryfera. Jak to sprawdzić? Sprawdź prawidłowe ustawienie zaworu i odczekaj chwilę;
  • nieszczelność w systemie — usterka powoduje spadek ciśnienia wody, co uniemożliwia prawidłowe działanie kaloryfera;
  • zanieczyszczony system — kamień i zanieczyszczenia w instalacji utrudniają przepływ wody. Czasem wystarczy wykonać okresowe płukanie lub kompleksowe czyszczenie instalacji, by sprawnie usunąć brud;
  • usterki kotła lub pieca — problem z jednostką centralną w postaci pieca lub kotła sprawia, że woda zostaje nieodpowiednio podgrzana i poprowadzona do grzejników.

 

Czy uszkodzony zawór grzejnika sprawia, że odpowietrzony kaloryfer nie grzeje?

 

Tak! Uszkodzony zawór grzejnika to bardzo ważna część układu, która odpowiada za prawidłowe rozprowadzanie ciepła w instalacji. Usterka może objawiać się na różne sposoby. Do najczęstszych objawów zaliczamy:

 

  • kaloryfer nie grzeje po odpowietrzeniu, pomimo że jest gorąca woda w instalacji — to najczęstszy problem oznaczający awarię zaworu. Jeśli kaloryfer jest zimny, a inne grzejniki w pomieszczeniu działają prawidłowo to znak, że coś jest nie tak;
  • utrudnioną regulację temperatury — nieprawidłowo działający zawór może utrudniać dokładną regulację ciepła w pomieszczeniu. Usterka objawia się m.in. trudnością w obracaniu gałką zaworu;
  • niepokojące dźwięki — uszkodzenia zaworu mogą prowadzić do powstawania charakterystycznych dźwięków. Najczęściej słyszalne jest stukanie, trzaskanie lub szumienie pojawiające się przy przekręcaniu zaworu.
  • nieprawidłowe zamykanie i otwieranie zaworu — wszystko to, co utrudnia przepływ ciepłej wody do kaloryfera, można zaliczyć do uszkodzenia zaworu.

 

Uważasz, że odpowietrzony kaloryfer nie grzeje prawidłowo? Wezwij profesjonalny serwis specjalizujący się w konserwacji i naprawie systemów grzewczych. Najlepszych fachowców w swojej okolicy znajdziesz w serwisie Naprawa.pl. Pamiętaj, że uszkodzony zawór zwłaszcza w sezonie zimowym, musi zostać szybko i sprawnie naprawiony.

 

Kaloryfer nie grzeje po odpowietrzeniu? Sprawdź naszą instrukcję krok po kroku!

 

Czy można naprawić kaloryfer, gdy grzejnik nie jest zapowietrzony, a nie grzeje? Okazuje się, że w domowym zaciszu można wykonać kilka czynności, które pomogą namierzyć problem. Jak to zrobić poprawnie?
 

  1. Sprawdź zawory - na początku zwróć uwagę na to, czy zawory w kaloryferze są otwarte i prawidłowo działają.
     
  2. Sprawdź ciśnienie wody -  zbyt małe ciśnienie pozwala zauważyć, dlaczego odpowietrzony kaloryfer nie grzeje. Zobacz, czy ciśnienie wody w całej instalacji jest prawidłowe.
     
  3. Skontroluj stan zaworów termostatycznych - sprawdź, czy zawory termostatyczne są prawidłowo ustawione i nie są mechanicznie w żaden sposób zablokowane.
     
  4. Wezwij pomoc z Naprawa.pl - jeśli namierzenie usterki dalej jest problematycznie — wezwij serwis za pomocą portalu Naprawa.pl. Może się okazać, że usunięcie usterki będzie wymagać fachowej wiedzy i profesjonalnego sprzętu.

 

Kiedy sprawdzać stan grzejników? Fachowcy z Naprawa.pl podpowiadają!

 

Okazuje się, że problemu zimnego kaloryfera, a nie zapowietrzonego można uniknąć. Wystarczy regularnie sprawdzać stan systemu grzewczego. Regularność i sezonowość pozwala zapobiec ewentualnym nieprawidłowościom z ogrzewaniem. Nasi eksperci, którzy świadczą usługi w serwisie Naprawa.pl, przypominają, by robić to:

 

  • przed sezonem grzewczym — sprawdzaj stan grzejników przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, który przypada zwykle na przełomie września i października. Dzięki temu możesz upewnić się, że system działa prawidłowo, a na kaloryferze nie pojawiły się widoczne uszkodzenia;
  • podczas sezonu grzewczego — gdy zauważysz jakiekolwiek problemy z ogrzewaniem poszczególnych pomieszczeń. Jeśli jakiś grzejnik nie działa prawidłowo, natychmiast podejmij działania serwisowe;
  • po remoncie w domu — sprawdź stan grzejników po zakończeniu prac remontowych. Odświeżanie mieszkania lub remont generalny łączy się często z koniecznością odkręcenia kaloryferów. Remonty mogą prowadzić do zabrudzeń lub uszkodzeń grzejników, dlatego ważne jest, aby je sprawdzić, poprawnie zamontować i ewentualnie oczyścić.

 

Naprawa, konserwacja i sprawdzanie stanu technicznego grzejników i innych elementów instalacji, to klucz do prawidłowego działania i rozprowadzania ciepła we wszystkich pomieszczeniach. Wszelkie usterki wymagające specjalnego sprzętu warto usuwać z pomocą ekspertów Naprawa.pl. Chodzi tu nie tylko o skomplikowane prace, ale także popularne sezonowe odpowietrzanie grzejników. Wszystko po to, by cały sezon grzewczy przebiegał bez niespodziewanych problemów.

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę