app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Serwis Pieców Gazowych | 6 min

Piece Atag - kody błędów (znaczenie i naprawa)

Opublikowano

Wśród wielu różnych rozwiązań grzewczych, jakie można zastosować w budynkach, nadal dużym powodzeniem cieszą się niewielkie, kompaktowe piece gazowe. Takie urządzenia dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii mają możliwość nie tylko ogrzania poszczególnych pomieszczeń, ale również dostarczenia ciepłej wody użytkowej. Wśród chętnie wybieranych pieców nawet do większych obiektów znajdują się modele marki Atag. Kody błędów mogą jednak występować również w sprzętach uznawanych za mało awaryjne, takie jak te od Atag. Co oznaczają symbole i oznaczenia pojawiające się na kotłach Atag? Sprawdź i rozwiąż problem z funkcjonowaniem pieca.
 

Piece Atag – kody błędów i ich specyfika
 

Niezależnie od tego, czy wyposażymy swój dom w nowe urządzenie grzewcze, czy też kocioł używany, w trakcie jego funkcjonowania można się spotkać z wyświetlaniem różnego rodzaju symboli i kodów błędów. Atag to marka kotłów, w których również niektóre procesy czy usterki sygnalizowane są w ten sposób.

Warto wiedzieć, że nie zawsze charakterystyczny komunikat oznacza awarię kotła Atag. Kody błędów niekiedy są jedynie oznaczeniami, które wskazują na konkretną czynność wykonywaną aktualnie przez piec i niepotrzebna jest żadna ingerencja, aby piec działał dalej prawidłowo. Często też charakterystyczne kody i oznaczenia po chwili znikają samoistnie.

Czasem jednak zdarza się, że określone kody błędów informują o problemach lub awariach, w których przypadku należy wykonać określoną czynność, taką jak uzupełnienie wody, zresetowanie pieca czy też dokładne sprawdzenie wszystkich styków i przewodów.

Często piece nie działają też z pełną wydajnością lub przestają działać nie w wyniku ich awarii, a np. w związku z nagromadzonym kamieniem czy zanieczyszczeniami nawarstwionymi na poszczególnych podzespołach. Aby temu zapobiec, należy dbać o czystość w kotłowni, a także o sam piec i regularnie wykonywać przeglądy posiadanych urządzeń. Pomogą w tym serwisanci z serwisu Naprawa.pl, gdzie szybko i bezproblemowo znajdziesz wykwalifikowanych fachowców z Twojej okolicy. Serwis pieców gazowych z Naprawa.pl nie tylko dokładnie sprawdzą i obejrzą piec, ale też zalecą, co zrobić, aby przedłużyć jego żywotność i zadbać o jeszcze lepszą wydajność.

 

Atag kod błędu


 

Piece Atag – kody błędów
 

Najczęściej w piecach marki Atag kody błędów oznaczane są za pomocą określonych liczb. Nie wszystkie kody wymagają zresetowania kotła, a wręcz jest to niezalecane, np. w sytuacji, gdy wyświetlany jest symbol oznaczający odpowietrzanie.

Wśród kodów błędów i oznaczeń, które warto znać, posiadając piec Atag, znajdują się takie jak:
 

  • 10 – błąd czujnika zewnętrznego,
  • 20 – błąd czujnika zasilania,
  • 40 – błąd czujnika powrotu,
  • 50 – błąd czujnika ciepłej wody,
  • 61 – brak komunikacji z regulatorem,
  • 78 – awaria lub brak dostępu do czujnika ciśnienia wody. W przypadku, gdy ciśnienie wody jest prawidłowe, kod 78 oznacza uszkodzenie pompy,
  • 105 – aktywny program odpowietrzania,
  • 110 – przekroczenie temperatury bezpieczeństwa,
  • 111 – przekroczenie temperatury maksymalnej,
  • 117 – zbyt wysokie ciśnienie wody wynoszące powyżej 3 bar lub zbyt intensywna praca pompy,
  • 118 – zbyt niskie ciśnienie wody wynoszące poniżej 0,7 bar lub zbyt słaba praca pompy,
  • 119 – przerwanie mostka na złączu X2 pozycja 4 i 5,
  • 129 – błąd pracy wentylatora lub wentylator nie uruchamia się,
  • 133 – błąd jonizacji, brak zapłonu po wykonaniu pięciu prób uruchomienia,
  • 151 – błąd wentylatora, niewłaściwe obroty lub poza zakresem,
  • 154 – zbyt szybkie wzrastanie temperatury.
     

W niektórych nowszych modelach pieców Atag kody błędów nie wyświetlają się w postaci konkretnych oznaczeń liczbowych, a sprecyzowanych komunikatów informujących wprost o rodzaju usterki. Wcześniej jednak na wyświetlaczu można dostrzec charakterystyczną literę E oznaczającą błąd. Jeżeli wyświetla się natomiast Bl wraz z numerem kodowym, oznacza to blokadę kotła. Wówczas konieczne jest zresetowanie pieca. Jeżeli po wykonaniu tej czynności urządzenie nie podjęło prawidłowej pracy, należy wezwać serwisanta. Może to być oznaka poważnej awarii, przy której dalsze funkcjonowanie pieca jest niemożliwe.
 

Piece Atag – kody błędów w kotłach serii A
 

W piecach Atag serii A kody błędów sygnalizowane są literą C, a następnie konkretną liczbą określającą rodzaj zdarzenia. Niektóre z kodów nie wymagają zresetowania urządzenia. Należą do nich m.in. takie kody, jak te, które informują o procesie odpowietrzaniu kotła.
 

Piece Atag – kody błędów w kotłach serii P
 

W modelach serii P pieców Atag kody błędów oznaczone są następującymi numerami:
 

  • 101 – przekroczenie maksymalnej temperatury,
  • 102 – uszkodzenie czujnika ciśnienia,
  • 104 – brak przepływu na pompie, brak wyrzutu z pompy,
  • 108 – zbyt niskie ciśnienie wynoszące mniej niż 0,7 bar lub zbyt mały wzrost ciśnienia na pompie. Może to być również oznaka braku wykrycia pompy,
  • 1P4 – ciśnienie oscyluje w przedziale 0,7-1,3 bar i należy je uzupełnić,
  • 109 – zbyt wysokie ciśnienie, na poziomie powyżej 3 bar lub zbyt duży wzrost ciśnienia pompy,
  • 110 – błąd czujnika zasilania, może mieć miejsce zwarcie, przerwanie obwodu lub znajduje się on poza zakresem,
  • 112 – błąd czujnika powrotu, może mieć miejsce zwarcie, przerwanie obwodu lub znajduje się on poza zakresem,
  • 114 – błąd czujnika temperatury zewnętrznej, może mieć miejsce zwarcie, przerwanie obwodu lub znajduje się on poza zakresem,
  • 201 – błąd czujnika wody, może mieć miejsce zwarcie, przerwanie obwodu lub znajduje się on poza zakresem,
  • 303 – błąd sterownika,
  • 304 – przekroczono liczbę następujących po sobie resetów (5 w ciągu 15 minut),
  • 501 – błąd jonizacji,
  • 612 – błąd wentylatora, wentylator nie uruchamia się.
     

Piece Atag i kody błędów – co robić?
 

W przypadku wyświetlania się na piecach Atag symboli i kodów oznaczających niezbędne procesy dla funkcjonowania urządzenia, nie jest wymagane żadne działanie. Kody te znikną automatycznie po zakończeniu określonej czynności, najczęściej po upływie do kilku minut.

W sytuacji, gdy kody błędów w piecach Atag wskazują na brak wykrycia któregoś czujnika lub nieprawidłowości funkcjonowania podzespołów, warto dokładnie sprawdzić wszystkie podłączenia i styki, a także przewody i zawory. Istotne jest również samo zasilanie i jego wartość, która musi utrzymywać się na określonym poziomie, aby piec działał prawidłowo. Warto też zresetować piec, co często pomaga w rozwiązaniu problemu z wyświetlonym kodem błędu.

Jeżeli dojdzie do jakiegokolwiek wycieku lub też w piecach Atag kody błędów wyświetlone na urządzeniu oznaczają potencjalnie poważną awarię, należy możliwie jak najszybciej skorzystać z pomocy serwisantów. Próby naprawy kotłów na własną rękę mogą być nie tylko nieskuteczne, ale też spowodować dodatkowe uszkodzenia i doprowadzić do jeszcze poważniejszego stanu urządzenia. To często naraża użytkowników na jeszcze dłuższe przestoje w pracy pieca, a także znacznie większe koszty naprawy kotła.

Jeśli zależy Ci na szybkiej interwencji i naprawie pieca przez wykwalifikowanych i doświadczonych serwisantów, skorzystaj serwisu Naprawa.pl, gdzie istnieje możliwość umówienia się na spotkanie w dogodnym terminie i czasie oraz skorzystanie z profesjonalnej pomocy serwisowej w zakresie działania pieców Atag. Serwisanci z Naprawa.pl nie tylko dokładnie określą przyczynę usterki, ale też dokładnie ocenią funkcjonowanie pieca, co stanowi cenne źródło wiedzy o urządzeniu i może zapobiec występowaniu awarii w przyszłości.

Warto pamiętać również o regularnych serwisach oraz przeglądach posiadanych urządzeń, co jest kluczowe dla prawidłowego działania urządzeń, ale też bezpieczeństwa domowników. Takie usługi również świadczą serwisanci z Naprawa.pl.

 

 

 

 


 

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę