app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Serwis Pieców Gazowych | 6 min

Piece Ferroli - kody błędów (znaczenie i naprawa)

Opublikowano

Wyposażenie budynku w solidny piec jest niezwykle istotne dla sprawnego ogrzewania pomieszczeń, ale też podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W sprzedaży dostępnych jest wiele różnych modeli kotłów zarówno czołowych producentów, jak i mniej znanych marek. Żadne z urządzeń nie jest jednak wolne od możliwych usterek czy awarii. Tak bywa również w przypadku pieców marki Ferroli. Kody błędów pojawiające się na wyświetlaczu informują zarówno o chwilowym nieprawidłowym działaniu, jak i poważnych usterkach. Jakie oznaczenia w funkcjonowaniu kotła prezentuje piec Ferroli? Kody błędów najczęściej występujące na tego typu urządzeniach znajdziesz poniżej.
 

Piece Ferroli – kody błędów i częstotliwość awarii
 

Osoby, którym zależy na wyposażeniu budynku w dobry i nowoczesny produkt, który zapewni zarówno ogrzewanie pomieszczeń, jak i podgrzewanie wody, często decydują się na piec gazowy Ferroli. Kody błędów, jak i poważniejsze awarie nie pojawiają się w modelach tych urządzeń częściej niż w produktach konkurencyjnych producentów. Piece Ferroli słyną z wydajnego działania, wygodnej obsługi, a także możliwości zaoszczędzenia dzięki nowoczesnym podzespołom i technologiom.

Dzięki temu, że poszczególne elementy konstrukcyjne są wytrzymałe, konstrukcja kotłów Ferroli jest solidna. To, na co zwracają uwagę zarówno producenci, jak i użytkownicy, to również redukcja strat ciśnienia do minimum, którą wyróżnia się piec Ferroli. Kody błędów w zależności od modelu pieca mogą być sygnalizowane za pomocą świecenia się różnych diod w określonej kombinacji lub danego symbolu literowo-cyfrowego wyświetlanego na urządzeniu.
 

Piec Ferroli – kody błędów typu A
 

W piecach Ferroli kody błędów rozpoczynające się literą A najczęściej sygnalizują stan wymagający sprawdzenia np. odpowiedniego podłączenia pieca czy też problem powstały w wyniku zabrudzenia niektórych części lub zbyt niskiego napięcia. W przypadku urządzenia, jakim jest Piec Ferroli, kody błędów A01 występują stosunkowo najczęściej i oznaczają blokadę palnika. Inne charakterystyczne kody błędów tego typu to:
 

 • A03 – włączenie zabezpieczenia przed nadmierną temperaturą,
 • A06 – brak płomienia po fazie zapłonu,
 • A09 – usterka zaworu gazu,
 • A14 – włączenie zabezpieczenia kanału odprowadzania spalin,
 • A23, A24 – nieprawidłowe parametry płyty,
 • A51 – usterka związana z niewłaściwym spalaniem,
 • A62 – brak komunikacji pomiędzy zaworem gazowym a kontrolerem,
 • A64 – przekroczenie maksymalnej liczby kolejnych resetów pieca.
   

Piec Ferroli – kody błędów typu F

 

Najczęstsze w piecach Ferroli kody błędów F5 (F05) oznaczają nieprawidłowe parametry płyty, co może oznaczać poważną usterkę na poziomie elektronicznym. W tym przypadku należy jak najszybciej skorzystać z pomocy serwisantów naprawa.pl. Usterki tego typu mogą również być sygnalizowane w piecach Ferroli kodem F04. Ponadto kod błędu F05 można oznaczać usterkę wentylatora, potrzebę wymiany płyty lub awarię czujnika Hall.

Często też zdarza się, że aktualna czynność urządzenia oznaczana jest z użyciem liter FH. Wówczas jest to jedynie informacja, jaka wyświetla się na urządzeniu typu Piec Ferroli. Kody błędów FH to jeden z takich przykładów. Oznaczenie FH samo w sobie nie stanowi sygnału usterki. To symbol aktywnego cyklu odpowietrzania systemu c.o., który trwa około 300 sekund w całym procesie odpowietrzania. Po wykonaniu tej czynności przez piec Ferroli kod FH samoczynnie znika, a kocioł jest gotowy do pracy.

Inne często spotykane kody błędów rozpoczynające się literą F w piecach Ferroli to takie jak:
 

 • F07, F13 – usterka okablowania,
 • F10, F14 – awaria czujnika na zasilaniu lub włączenie termostatu spalin,
 • F11 – usterka czujnika c.w.u.,
 • F12 – błąd czujnika c.w.u.,
 • F20 – awaria kontroli spalania,
 • F34 – zbyt niskie napięcie zasilania,
 • F37 – niewłaściwe ciśnienie wody instalacji,
 • F39 – usterka czujnika zewnętrznego,
 • F42 – usterka czujnika ogrzewania,
 • F50 – awaria zaworu gazu,
 • F56, A56 – błąd kalibracji,
 • F68, A68 – awaria klucza serwisowego BCC.
   

Inne, częste kody błędów w piecach Ferroli
 

Poza wymienionymi kodami błędów mogą pojawić się również inne symbole. Warto znać takie jak:

 • piec Ferroli – kody błędów EE oznaczają brak ciągu kominowego,
 • piec Ferroli – kody błędów E3 sygnalizują brak zapłonu,
 • piec Ferroli – błąd D1 to oznaczenie trybu, w którym następuje oczekiwanie na ciepłą wodę,
 • piec Ferroli – błąd D2 to tryb, w którym trwa oczekiwanie na ogrzewanie do żądanej temperatury.
   

Piece Ferroli i kody błędów sygnalizowane diodami
 

W niektórych piecach Ferroli kody błędów wyświetlane są za pomocą diod, które występują w kolorze zielonym, żółtym oraz czerwonym. Najczęściej nieprawidłowe działanie kotłów, jak i poważniejsze usterki sygnalizowane są za pomocą pulsowania świetlnego określonych kombinacji.
 

Ferroli kod błędu

 

Czerwona dioda w piecach Ferroli – kody błędów
 

Pulsowanie czerwonej diody oznacza brak zapłonu palnika, czego przyczyną może być brak gazu, uszkodzenie zaworu gazu, zbyt niska moc zapłonu lub usterka elektrody, której zadaniem jest wykrywanie płomienia. W tej sytuacji należy sprawdzić wszystkie połączenia, a także skontrolować, czy na poszczególnych elementach nie zgromadził się kamień. Może być konieczna wymiana niektórych elementów, co wymaga interwencji serwisantów. Sklorzystaj wtedy z usługi serwis pieców gazowych w naszym serwisie. Obsługujemy całą Polskę.

Zaświecenie się czerwonej diody niekiedy oznacza też włączenie zabezpieczenia przed przegrzaniem. Może być temu winne uszkodzenie czujnika ogrzewania, obecne powietrze w instalacji czy brak obiegu wody.
 

Zielona dioda w piecu Ferroli – kod błędu

 

Świecąca się zielona dioda to sygnał obecności płomienia przy włączonym palniku. Jeżeli jednak dioda zaczyna migać, jest to sygnał presostatu powietrza – brak zamknięcia styków w czasie 60 sekund od włączenia wentylatora. Przyczyną jest najczęściej otwarty styk presostatu, nieodpowiedni przewód, kryza lub zatkanie przewodu kominowego. Należy dokładnie sprawdzić poszczególne elementy instalacji.

 

Dioda żółta i piec Ferroli – kody błędów

 

Żółta dioda w piecach Ferroli to oznaczenie zbyt niskiego ciśnienia w instalacji. Najczęściej jest to skutek opróżnienia instalacji, ale też niepodłączenia lub uszkodzenia presostatu wody. Trzeba wówczas sprawdzić czujnik albo napełnić instalację.
 

Diody żółta i czerwona w piecach Ferroli – kody błędów
 

Jednoczesne świecenie się żółtej oraz czerwonej diody w piecu Ferroli oznacza usterkę czujnika na zasilaniu. To często skutek uszkodzenia czujnika lub zwartego czy przerwanego okablowania.

W sytuacji, gdy diody te pulsują naprzemiennie, doszło do zadziałania zabezpieczenia wymiennika. Prawdopodobnie nie ma cyrkulacji wody w instalacji lub znalazło się w niej powietrze. Wówczas należy sprawdzić pompę obiegową lub odpowietrzyć instalację.
 

Dioda zielona i żółta w piecu Ferroli – kody błędów
 

Pulsowanie jednocześnie diody zielonej i żółtej oznacza usterkę c.w.u. Jest to zazwyczaj spowodowane uszkodzeniem czujnika, ale też zwartym lub przerwanym przewodem.  
 

Piec Ferroli i kody błędów – co robić w przypadku usterki?
 

W każdym piecu Ferroli, w tym także w popularnym i chętnie wybieranym urządzeniu, jakim jest Ferroli Bluehelix, kody błędów nigdy nie powinny być bagatelizowane. Warto samodzielnie sprawdzić wszelkie połączenia czy styki, jednak nie zawsze jest to rozwiązanie danego problemu. Samodzielne działania i próby naprawy usterek na własną rękę mogą doprowadzić do skomplikowania i pogorszenia stanu urządzenia, a w efekcie dłuższego przestoju w działaniu pieca. Ponadto nieumiejętne próby naprawy to ryzyko narażenia się na dodatkowe koszty.

Dlatego w przypadku, gdy nie posiadamy instrukcji obsługi lub nie wiemy, co należy zrobić, aby piec zaczął działać poprawnie, lepiej jest skorzystać z pomocy fachowców. Wykwalifikowanych i doświadczonych serwisantów świadczących kompleksowe usługi naprawy pieców Ferroli możesz zamówić w serwisie Naprawa.pl. To gwarancja możliwie najszybszej interwencji i dokładnego sprawdzenia wszystkich podzespołów pieca Ferroli. Dzięki pomocy serwisantów możliwe będzie nie tylko rozwiązanie bieżącego problemu z piecem Ferroli, ale również dokładnie sprawdzenie stanu innych elementów, co zmniejszy ryzyko wystąpienia kodów błędów w przyszłości.

 

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę