app-logo
app-logo
O nas
Nasze usługi
Porady
Kontakt

Masz pytania lub wątpliwości?

Zadzwoń.

Pracujemy 7 dni w tygodniu:

pn-pt w godz. 07.00-22.00

sb-nd w godz. 08.00-22.00

Serwis Pieców Gazowych | 6 min

Piec Brötje – kody błędów (znaczenie i naprawa)

Opublikowano

Kocioł gazowy to jedno z podstawowych urządzeń, w jakie trzeba wyposażyć dom jednorodzinny czy większy budynek. Dzięki nowoczesnym sprzętom kondensacyjnym możliwe jest nie tylko ogrzewanie obiektów, ale również podgrzewanie wody. Zastosowanie nowoczesnych technologii umożliwia też wykorzystanie ciepła spalin, co podnosi sprawność kotłów. Konstrukcje te nie są jednak wolne od możliwych awarii, nawet jeśli reprezentują uznane marki i wysoką jakość. Wśród takich urządzeń znajduje się m.in. piec Brötje. Kody błędów, jakie pojawiają się niekiedy na wyświetlaczu, mogą jednak świadczyć o awarii i potrzebie wezwania serwisu.

 

Piec Brötje – kody błędów a poszczególne modele

 

Piece kondensacyjne można podzielić na urządzenia jednofunkcyjne, ale też wielofunkcyjne. W pierwszym przypadku tego typu sprzęty służą jedynie do ogrzewania budynków. Konstrukcje dwufunkcyjne pozwalają na ogrzanie obiektu, ale również podgrzanie ciepłej wody, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nowoczesne modele starają się także być jak najbardziej ekologiczne i ergonomiczne, dlatego też w wielu modelach występuje możliwość wykorzystania ciepła wytwarzanych spalin. W zależności od indywidualnych preferencji zarówno kotły jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, jak i z nowoczesnymi technologiami oferuje marka Brötje.

 

Kotły kondensacyjne Brötje to sprzęty uniwersalne, które najczęściej wybierane są do domów jednorodzinnych, choć nie tylko. Wyróżniają się one prostą instalacją, a także intuicyjną obsługą. Nie oznacza to jednak, że podczas użytkowania kotłów nie występują niedogodności. Niekiedy może pojawić się komunikat w formie kodu, który bywa sygnałem, że niezbędna jest specjalistyczna pomoc. Sytuacja tego typu może wystąpić w różnych modelach producenta. Niezależnie od tego, czy posiadamy piec Brötje Heizung, czy Brötje Energy Top, kody błędów powinien znać każdy użytkownik, a zwłaszcza te, które występują najczęściej.

 

Charakterystyczne komunikaty na piecach Brötje Heizung, kody błędów i ich wyjaśnienia także w innych modelach opisane są szczegółowo w dołączonych instrukcjach obsługi. Jeżeli jednak piec został kupiony jako używany lub na daną chwilę nie posiadamy takiego dokumentu, warto zapoznać się z poniższymi informacjami lub wezwać serwisantów.

 

Dwa typu kodów błędów – piece Brötje

 

W piecach Brötje kody błędów można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwsza z nich to sytuacje, które nie prowadzą do zablokowania działania pieca. Te kody błędów Brötje rozpoczynają się literą E. Najczęściej z tego typu problemami można poradzić sobie samodzielnie. Jeżeli przy kodzie błędu z literą E występuje również oznaczenie S2 (R), możliwe jest rozwiązanie kłopotu poprzez dokonanie resetu pieca za pomocą stosownego przycisku.

Znacznie poważniejsze problemy sygnalizują w piecach Brötje kody błędów rozpoczynające się literą F. To sytuacje, które powodują zablokowanie kotła. Wówczas panel sterujący pieca rozpoznaje stany blokujące ogrzewanie i prawidłowe funkcjonowanie urządzenia.

Jeżeli na wyświetlaczu pieca Brötje pojawi się kod błędu S10 (kluczyk), konieczne jest natychmiastowe wezwanie serwisantów. Oznacza to, że doszło do awarii, w której przywrócenie działania sprzętu możliwe jest wyłącznie po specjalistycznej interwencji.

 

Piec Brotje kod błędu

 

Piec Brötje – kody błędów E01

 

W piecach Brötje kod błędu oznaczony jako E01 sygnalizuje blokadę zapłonu. Piec blokuje się, ponieważ nie ma płomienia, a podjęte próby zapłonu zawiodły. Aby ponownie uruchomić piec, należy zresetować urządzenie. W tej sytuacji dochodzi do przerwania pracy kotła.

 

Piec Brötje – kody błędów E03

 

W przypadku symbolu E03 na wyświetlaczu kotła Brötje jest to znak, że wystąpiło przekroczenie temperatury granicznej. Do wygenerowania tego kodu dochodzi w sytuacji, gdy niezbędne jest uruchomienie zabezpieczenia przed zbyt wysoką temperaturą. Działa wówczas czujnik temperatury bezpieczeństwa i następuje przerwanie pracy kotła. Aby przywrócić działanie pieca, należy wykonać reset.

 

Piec Brötje – kody błędów E10

 

Jeżeli na piecu Brötje widnieje kod błędu E10, doszło do blokady układu z powodu niskiego ciśnienia wody. Należy wtedy sprawdzić, czy ciśnienie w instalacji jest prawidłowe, zgodnie z instrukcją obsługi danego modelu pieca. W sytuacji, gdy po dokonaniu wszelkich zaleconych działań kod błędu E10 w piecu Brötje nadal jest wyświetlany, trzeba wezwać serwisantów, którzy dokonają profesjonalnej oceny stanu pieca oraz zaistniałej usterki. Posiadamy przeszkolony serwis pieców gazowych na terenie całej Polski, który poradzi sobie z Twoim problemem! 

 

Piec Brötje – błąd 133

 

W piecach Brötje kod błędu 133 (najczęściej E133) oznacza brak płomienia w czasie bezpieczeństwa. Problemowi można spróbować zaradzić samodzielnie poprzez zresetowanie kotła. Jeżeli jednak pomimo wykonania tej czynności kod błędu nadal występuje, niezbędna jest pomoc serwisanta. Sytuacja ta może też oznaczać brak gazu, nieprawidłowe podłączenie biegunów do sieci, kłopoty z prądem jonizacyjnym czy elektrodą zapłonową.

 

Piec Brötje – F34

 

Kod błędu F34 pojawia się w sytuacji, gdy napięcie zasilające jest zbyt niskie i wynosi mniej niż 170 VAC. Jeżeli piec pracuje, palnik jest wyłączony. Kod znika po dostarczeniu zasilania o odpowiedniej mocy.

 

Piec Brötje – F37

 

To jeden z najczęściej pojawiających się błędów oznaczający zbyt niskie ciśnienie wody. Niekiedy symbol ten może też oznaczać rozwarty przełącznik przepływowy. W przypadku, kiedy pojawia się na piecu Brötje F37, nie jest realizowane zapotrzebowanie na ciepło, a pompa zasilająca jest wyłączona. Dochodzi do blokady kotła, która ulega zwolnieniu po osiągnięciu właściwego ciśnienia wody lub zwarciu styków czujnika. Aby rozwiązać problem, należy uzupełnić wodę, wykorzystując zawór do napełniania instalacji zgodnie z dołączoną instrukcją.

 

Piec Brötje – kody błędów, AP

 

W niektórych piecach gazowych pojawiające się na wyświetlaczu oznaczenie AP oznacza tryb gotowości do pracy. Jednak w przypadku pieców Brötje symbol literowy AP może pojawiać się niekiedy po zakończeniu całej procedury związanej z uruchamianiem kotła. Może to wystąpić zarówno podczas pierwszego uruchomienia, jak i po resetowaniu urządzenia. Nie są to typowe dla pieca Brötje kody błędów. AP oznacza w tym przypadku funkcję odpowietrzania kotła, która trwa najczęściej około dwóch minuty.  Po tym czasie symbol AP samoistnie znika.

Tryb AP, czyli odpowietrzanie kotła uruchamia się w celu usunięcia powietrza z całego systemu i instalacji. W tym przypadku dochodzi do pracy wentylatora z maksymalną prędkością obrotową. Jednocześnie uruchamiana jest pompa i wyłączana na czas pięciu sekund. Zawór 3-drogowy ulega przełączeniom co trzydzieści sekund między pracą w trybie c.o. i c.w.u.

 

Piece Brötje i kody błędów – co robić, gdy kocioł nie działa?

 

Kody błędów i komunikaty wyświetlane na piecach Brötje nie zawsze świadczą o poważnych awariach. Niekiedy są to jedynie oznaczenia informujące o danej czynności, jaką właśnie podejmuje urządzenie. Często też kody błędów pieców Brötje i drobne problemy z nieprawidłowym funkcjonowaniem kotła można rozwiązać samodzielnie poprzez zalecone powyżej rozwiązania lub działania wskazane przez producenta w dołączonej instrukcji obsługi pieca.

Jeżeli jednak nie wiemy, co zrobić z kotłem po wyświetleniu się określonego komunikatu, symbol ten oznacza unieruchomienie kotła oraz prawdopodobieństwo poważniejszej usterki, zawsze warto skorzystać z pomocy fachowców. Nieumiejętne próby naprawy kotłów Brötje, jak i modeli innych marek mogą spowodować jeszcze poważniejsze uszkodzenia i wygenerować znacznie większe koszty naprawy.

Jeśli nie chcesz naprawiać pieca na własną rękę, a skorzystać z pomocy doświadczonych i wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie, skorzystaj z usług serwisantów, których znajdziesz w serwisie Naprawa.pl. To dostęp do najlepszych fachowców w Twojej okolicy oraz gwarancja możliwie najszybszej realizacji pomocy w przypadku wszystkich modeli pieców gazowych marki Brötje.

W serwisie Naprawa.pl znajdziesz serwisantów, którzy nie tylko przywrócą sprawność pieca, ale też zwrócą uwagę na inne, istotne podzespoły urządzenia, co może mieć kluczowe znaczenie w tym, aby zapobiec podobnym awariom w przyszłości.

Co możemy dla Ciebie naprawić?

Kod pocztowy
Wybierz usługę